ЕКСПАНСІЯ ФІЛОКСЕРИ НА ТЕРЕНИ ЗАХОДУ УКРАЇНИ. ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ
DOI:
https://doi.org/10.31734/agronomy2024.28.121Ключові слова:
присадибне виноградарство, філоксера, методи захисту виноградуАнотація
Зауважено, що філоксера виноградна (Daktylosphaera vitifoliae Fitch) – надзвичайно небезпечний карантинний інвазивний вид, який шкодить виноградникам. Масове розмноження філоксери може спричинити не тільки втрату продуктивності виноградного куща, а й його загибель.
Досліджено, що зміна клімату по всій планеті, і на теренах України зокрема, створює оптимальні умови для поширення шкідливих видів у тих регіонах, де раніше через суворі умови такі організми не виживали. Температурний режим, відсутність великих промислових виноградників донедавна (ще 10–15 років тому) були перепоною для поширення філоксери виноградної (Daktylosphaera vitifoliae Fitch) на терени заходу України, крім Закарпаття. Там філоксера господарює давно, оскільки контакти з європейськими країнами здавна відкриті, і шкідних заселив область ще у XIX столітті, з поширенням європейських сортів з Франції, Угорщини та Австрії. Зауважено, що Закарпаття загалом – своєрідний виноградарський регіон, який має давню історію вирощування винограду і виноробства. Поява філоксери на Івано-Франківщині, а тепер і на Львівщині, створює значну небезпеку для виноградників, особливо для присадибного виноградарства. Присадибні виноградники не захищені від інвазії філоксери, оскільки практично всі кореневласного походження. Зупинити поширення філоксери вже не вдасться, але вирішити цю проблему можна застосувавши комплекс заходів.
Досліджено поширення філоксери на присадибних виноградниках у приміській зоні Львова за допомогою експедиційного методу. Виявлено шкідник на приватному винограднику на півдні львівських околиць. Подано біологічні особливості філоксери та її шкодочинність, проаналізовано причини її активного поширення у присадибному виноградарстві й запропоновано методи його стримування.
Посилання
Grape phylloxera URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/. (Accessed March 18, 2024).
Hel I. M. Features of grape culture on personal plots and small farms: methodical manual for students of specialty 7.130.103. Lviv, 2005. 98 p.
Hel I. M. Systematics, ampelography and selection of grapes. Lviv, 2015. 90 p.
Hel I. M. Workshop on viticulture. For students of specialty 201 “Agronomy”. Corrected and supplemented. Ternopil, 2024. 260 p.
Insecticides against grape phylloxera URL: https://agrodim.com.ua/. (Accessed March 18, 2024).
The main sucking pests of industrial grape plantations and management of their number / L. O. Baranets, O. O. Khomenko. NSC “V. E. Tairov Institute of Plant Protection”. URL: https://techhorticulture.com/. (Accessed March 18, 2024).
URL: https://agrotimes.ua/article/bezpechnij-zahist/. (Accessed March 18, 2024).
URL: https://vinograd.info/info/raznoe/yak-zahistiti-vinograd-vid-shkidnikiv-ta-hvorob.html/. (Accessed March 18, 2024).
Vineyards of Pre-Carpathian area are overrun by dangerous phylloxera. URL: //https://www.seeds.org.ua/. (Accessed March 18, 2024).
Zinchenko M. Invasive species of pests in Ukraine: URL: https://propozitsiya.com/ua/. (Accessed March 18, 2024).