ЕКОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ ҐРУНТІВ ТЕРИТОРІЇ, ПРИЛЕГЛОЇ ДО МЛИНІВСЬКОГО ПОЛІГОНУ ВТОРИННИХ РЕСУРСІВ
DOI:
https://doi.org/10.31734/agronomy2024.28.023Ключові слова:
полігон, техногенний вплив, важкі метали, забруднення ґрунту, забруднення підземних вод, протифільтраційний екран, моніторингові свердловиниАнотація
Досліджено вплив твердих побутових відходів, які складує на полігоні комунальне підприємство «Млинівське» Рівненської області, на стан ґрунтів прилеглої території.
Отримані дані щодо вмісту важких металів свідчать про значний техногенний вплив досліджуваного об’єкта на екологічний стан ґрунтів. Підвищений рівень забрудненості проявляється у північно-західному напрямку, де зауважено перевищення ГДК за вмістом свинцю та марганцю у два-три рази, за цинком і нікелем – в один-два рази, та перевищення у 1,5 раза за вмістом міді.
Зазначено, що як недотримання технології складування твердих побутових відходів, так і фільтраційні характеристики ґрунтів дна полігону, сприяють утворенню фільтратів. З огляду на це, необхідно запобігти потраплянню фільтратів у водоносні горизонти, які використовуються для забезпечення населення питною водою. Тому на дні траншей та котлованів полігона треба влаштувати штучну основу у вигляді протифільтраційного екрану, який буде складатися з двох шарів стабілізованої сажею поліетиленової плівки товщиною 0,2 мм. Це допоможе захистити водоносні горизонти від забруднення.
Вказано на те, що протифільтраційний екран треба укладати від дна котловану на висоту, що відповідає товщині одного шару твердих побутових відходів (ТПВ), але не менше за 2,25 м (згідно з ДСТУ Б В.2.1-2-2014), та покрити захисним шаром ґрунту товщиною щонайменше 0,5 м.
Для контролю за можливим забрудненням ґрунтових вод фільтратами полігона передбачено влаштування двох спостережних свердловин. Одна свердловина має розташовуватись вище по потоку ґрунтових вод, друга – нижче по потоку. Це дасть змогу проводити постійний моніторинг впливу полігону ТПВ на якість ґрунтових і підземних вод та здійснювати комплексну оцінку технічного стану цього техногенного об’єкта.
Посилання
Khilchevskyi V. K. Industrial and consumer waste and their impact on soils and natural waters. Kyiv: Publishing and printing center “Kyiv University”, 2007. 152 p.
Snitynskyi V. V., Babiak N. M. Contamination of sod-podzolic soils of the territory adjacent to the Luhansk landfill of solid household waste with heavy metals. Bulletin of Lviv National Agrarian University: agronomy. 2003. No 7. P. 3–5.
Snitynskyi V., Zelisko O., Khirivskyi P., Buchko A., Korinets Yu. Monitoring of anthropogenically disturbed lands of the Lviv landfill of solid household waste. Bulletin of Lviv National Agrarian University: agronomy. 2018. No 22 (2). P. 5–8.
Soil conservation / M. K. Shykula, O. F. Hnatenko, L R. Petrenko, M. V. Kapshtyk. Kyiv: Znannia, 2004. 398 p.
Vashkulat M. P. Actual tasks of soil sanitation. Environment and Health. 2001. No 2. P. 14–16.