ЛАНДШАФТНИЙ ДИЗАЙН ЯК МИСТЕЦТВО СТВОРЕННЯ ГАРМОНІЙНОГО ПРОСТОРУ ПРИСАДИБНОЇ ДІЛЯНКИ

Автор(и)

Ключові слова:

озеленення, благоустрій, планування, проєктування, ландшафтна територія, компоненти саду, ландшафтна архітектура, дизайн

Анотація

Ландшафтне мистецтво належить до просторових видiв мистецтва. Формування просторового середовища здійснюється функціонально, технічно і естетично, архітектура об’єднує компоненти трьох видів людської діяльності – науки, техніки і мистецтва.

Практичну діяльність у ландшафтному дизайні можна кваліфікувати як процес формування навколишнього природного середовища з метою її пристосування для практичних потреб людини.

Під час озеленення та благоустрою ділянки потрібно враховувати багато чинників, пов’язаних із експлуатацією об’єкта та його функціонуванням. Є два основні стилі планування ділянки: регулярний (класичний) французький та вільний (пейзажний) англійський.

Визначено функціональні зони присадибної ділянки: житлова; господарська; зона городу; зона плодового саду та ягідника; зона декоративного саду з місцем для відпочинку; зона для активного відпочинку. Розташування зон на ділянці здійснюється з урахуванням рельєфу, напрямів панівних вітрів, орієнтації за сторонами світу і їх функціонального призначення.

Крім загальної концепції і стилістики саду, наявності видових точок, важливо досягти візуальної гармонії окремих рослин і садових об’єктів. Розмір, геометрія і форма ландшафтних об’єктів і садових композицій повинні не лише не створювати візуального дисонансу, а й підтримувати і врівноважувати один одного. Будь-яка зміна ландшафту має бути осмисленим поліпшенням наявних природних умов. Рослини в саду слід висаджувати з урахуванням характеристик місцевого клімату і умов ґрунту.

У роботах дотримуються поступовості та черговості. Після завершення будівництва будинку зазвичай проводять загальне розбиття території і виділяють окремі садові зони і фокусні точки, потім виконують висадку рослин за готовою схемою і лише на завершальному етапі прокладають комунікації та доріжки.

Посилання

Belochkina Y. Landscape design. Kharkiv: Folio, 2006. 317 p.

Bilous V. I. Decorative gardening: textbook. Uman, 2005. 296 p.

URL: https://eurohouse.ua/ua/statti/4-principa-landshaftnogo-dizajna. (Accessed 24 June 2022).

Vergunov A. P., Denisov M. F., Ozhegov S. S. Landscape design. Moscow: Higher school, 1991. P. 6.

Downloads

Опубліковано

08.02.2024

Як цитувати

Березовецька, І. (2024). ЛАНДШАФТНИЙ ДИЗАЙН ЯК МИСТЕЦТВО СТВОРЕННЯ ГАРМОНІЙНОГО ПРОСТОРУ ПРИСАДИБНОЇ ДІЛЯНКИ. Вісник Львівського національного університету природокористування. Серія Архітектура та будівництво, (23), 104–109. вилучено із https://visnyk.lnup.edu.ua/index.php/architecture/article/view/285

Номер

Розділ

ТЕОРІЯ АРХІТЕКТУРИ, МІСТОБУДУВАННЯ ТА ПЛАНУВАННЯ СІЛЬСЬКИХ ПОСЕЛЕНЬ